Psychoterapia dzieci i młodzieży
Dzieci podobnie jak dorośli mogą cierpieć z powodu różnych problemów, które wywołują u nich określone objawy. Możemy u nich rozpoznać zarówno zaburzenia lękowe, zaburzenia afektywne, somatyczne czy inne problemy wymagające pomocy specjalisty.
Nie jest łatwo stwierdzić kiedy taka pomoc jest niezbędna. Najczęściej decyduje o tym rodzic kiedy wszystkie dostępne i znane mu metody mające pomóc dziecku nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dziecko może prezentować takie objawy jak obniżony nastrój, wycofanie z ról społecznych, widoczne zmiany w zachowaniu w stosunku do wcześniejszego zachowania.
W naszych gabinetach prowadzimy profesjonalną pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży. Nasi specjaliści mają doświadczenie w pracy terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą w takich ośrodkach jak szpitale, organizacje pozarządowe, poradnie zdrowia psychicznego.
Oferujemy pomoc w takich sytuacjach jak :
- Problemy z adaptacją w środowisku rówieśniczym
- Zaburzenia lękowe
- Zaburzenia depresyjne
- Zaburzenia emocjonalne
- Zaburzenia zachowania
- Zaburzenia odżywiania
- Zachowania autodestrukcyjne
- Przejawianie zachowań seksualnych wykraczających poza normę rozwojową
- Kryzysy w rodzinie jak np. : rozstanie rodziców
Zawsze podczas pracy z dzieckiem przykładamy bardzo dużą wagę do aktywnej współpracy rodzica ze specjalistami. Najlepsze efekty w pracy z dziećmi osiągamy przy jednoczesnej pracy rodzica/ów z psychoterapeutą. Czasami wskazane są wspólne sesje rodzica i dziecka.
Pierwsze spotkanie dotyczące dziecka zawsze odbywa się z samym rodzicem. W sytuacji kiedy osoba w wieku dojrzewania sama podejmuje inicjatywę udania się po pomoc, na pierwsze spotkanie konsultacyjne zapraszani są rodzice wraz z nastolatkiem.
Jest to spotkanie na którym zostaje zebrany szczegółowy wywiad dotyczący zgłaszanych problemów, funkcjonowania dziecka w środowisku szkolnym, rówieśniczym, rodzinnym. Może okazać się konieczne skierowanie dziecka na dodatkowe badania do innego specjalisty w celu postawienia diagnozy (np.: pediatry, neurologa, psychiatry dziecięcego). Po zebraniu potrzebnych informacji specjalista podejmuje decyzję co do formy i planu pomocy.
Na pierwsze spotkanie warto zabrać:
- dokumentację medyczną (wypisy ze szpitala jeśli dziecko było wcześniej hospitalizowane)
- opinie ze szkoły lub przedszkola na temat dziecka
- wyniki badań psychologicznych jeśli takie były wcześniej przeprowadzane
Zasady przyjęć i zapisów na konsultację w sprawie dziecka lub nastolatka dostępne są tutaj.