Dla dorosłych

Dla dorosłych

"Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" Olivier Sacks

Neuropsychologia to fascynująca dyscyplina naukowa, a ta książka jest doskonała żeby zacząć z nią przygodę. Proste charakterystyki pacjentów, z którymi w swojej praktyce spotkał się autor psychiatra, psycholog i neurolog skłaniają do refleksji nad tym jak postrzegamy rzeczywistość. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie co dzieje się gdy nasz mózg zaczyna odbierać rzeczywistość inaczej? Co dzieje się gdy nie posługujemy się kodem abstrakcyjnym, a co gdy zupełnie nie funkcjonuje nasza pamięć? Przy współpracy z autorem i na podstawie jego książek, powstały następujące filmy: "Przebudzenia", "Dotyk miłości", "Music Never Stopped, The". Historia jednej z pacjentek posłużyła scenarzystom serialu "Dr House".

„Szczera prawda o nieuczciwości” Dan Ariely

Kłamstwo jest nieodłącznym elementem życia społecznego. Badania pokazują, że przeciętna osoba kłamie średnio raz dziennie.  Dan Ariely na podstawie wyników swoich badań pokazuje, w których sytuacjach kłamiemy częściej, jakie rodzaje kłamania są szczególnie powszechne i jak duże znaczenie dla podejmowanych przez nas działań ma ryzyko, że zostaniemy przyłapani na kłamstwie. Autor pokazuje okoliczności, które sprawiają, że nawet osoby uważające się za posiadaczy wysokich standardów moralnych będą skłonne zachować się nieetycznie. Dla równowagi omawia jednak także czynniki sprzyjające naszej uczciwości. Poza opisami fascynujących badań w książce znajdziemy wiele obserwacji i celnych spostrzeżeń autora, zabawnych anegdot i podsumowań.

 

"Antropolog na Marsie" Olivier Sacks

Pacjenci z problemami natury neurologicznej - napisał kiedyś Oliver Sacks - to podróżnicy po niezwykłych krainach. Zbiór opowiadań „Antropolog na Marsie” przedstawia portrety siedmiu takich podróżników. Autor zdejmuje biały kitel i towarzyszy pacjentom w ich życiu poza oddziałem szpitalnym, żeby jeszcze lepiej zrozumieć ich problemy natury neurologicznej i ich wpływ na codzinne funkcjonowanie. Przy okazji odkrywa niezwykłe zdolności i predyspozycje u swoich pacjentów.

"Lustrzany Świat Melody Black" Gavin Extence

Słodko-gorzka opowieść podszyta brytyjskim humorem z wątkiem niewyjaśnionej śmierci w tle. W trakcie czytania jednak inne wątki okazują się mniej ważne i zaczynamy dopingować bohaterkę w jej zmaganiach się z chorobą. Autor w ciekawy sposób próbuje przybliżyć czytelnikom problem zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Pokazuje czym jest ta choroba dla osób, których ona dotyka oraz dla ich rodzin i bliskich.

"Mieć piękny umysł" Edward de Bono

Autor takich książek jak „Umysł kreatywny. 62 ćwiczenia rozwijające intelekt.”, „Myślenie lateralne” tym razem przekonuje, że nasza atrakcyjność nie zależy od wyglądu fizycznego a od tego jak wykorzystujemy swój umysł. De Bono zachęca nas do stosowania technik myślowych aby ćwiczyć swoją kreatywność, empatię i wyobraźnię aby dzięki temu stać się atrakcyjnym kompanem do rozmów. Lektura tej książki to relaks i dobra zabawa.

"Ograć nawyki. Jak stosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej"  Jadwiga Korzeniowska

Książka, która nie jest typowym coachingowym poradnikiem. Napisana mądrze i lekko, pomaga zrozumieć istotę kłopotu jaki z zasady stwarzają nam zmiany. Zmiana to nowość, a nasz mózg nie lubi nowości. Jak więc mając świadomość jego trudności pomóc mu zmierzyć się ze zmianami naszych nawyków? Może warto wykorzystać mechanizm grywalizacji? Garść skutecznych i prostych narzędzi pozwalających na świadome wprowadzanie życiowych rewolucji.

"Człowiek Instrukcja Obsługi" Hanna Brycz

Książka dla tych, którzy lubią czytać o eksperymentach i odkryciach w psychologii. Autorka ciekawie opisuje czym są błędy poznawcze, czyli „podstępne” myśli, które mają wpływ na nasze emocje i zachowanie. Wszyscy je popełniamy, ale jak je u siebie rozpoznać i jaki mają wpływ na nasze emocje i zachowanie? Zapraszamy do lektury!

 

 

 "Kto zabrał mój ser?" Spencer Johnson

Ta krótka przypowieść o zmianach w życiu przez długie tygodnie znajdowała się na listach bestselerów takich pism jak The New York Times, Wall Street Journal, USA Today. Autor w ciekawy sposób pokazuje co dzieje się gdy reguły do których przywykli bohaterowie nagle się zmieniają. Jak reagują gdy tracą metaforyczny Ser, czyli to na czym bardzo im zależało. Jakie strategie obierają i dokąd one ich doprowadzą? Czy będą dla nich efektywne? Bohater w pewnym momencie zadaje swojemu koledze ważne pytanie: A co byś zrobił gdybyś się nie bał? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi zapraszamy Was do lektury. Na podstawie książki opracowany został program szkoleniowy CHEESE Experience.W szkoleniach wzięły udział takie firmy jak: Procter and Gamble, General Motors, Marriot, Citibank, Hewlett - Packard, IBM, Time - Warner, US Army, Xerox i wiele innych. W księgarniach dostępna jest również wersja dla młodzieży.

 

 

 „Uratuj mnie” Rachel Reiland

Niezwykła książka o życiu z chorobą psychiczną. Główna bohaterka cierpi na zaburzenie osobowości borderline i opisuje swój świat – nietypowe zachowania wynikające z choroby ale również swój sposób interpretowania zdarzeń, myślenia, odczuwania. Autorka przybliża także cały proces terapii i wychodzenia z choroby dzięki intensywnej pracy i wsparciu ze strony rodziny.