Bez kategorii

Najnowsze badania nad percepcją społeczną w schizofrenii

Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym dotykającym około 0,7% populacji.


Należy do tzw. zaburzeń psychotycznych (psychoz), czyli stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Obecnie coraz więcej miejsca poświęca się zaburzeniom w zakresie poznania społecznego, które występują u pacjentów ze schizofrenią.

Schizofrenia paranoidalna – badania

Bardzo ciekawe badania przeprowadził Łukasz Okruszek wraz z zespołem, który skoncentrował się na występującym u osób cierpiących na schizofrenię problemie trafnego odczytywania stanów wewnętrznych innych ludzi. Badacz skupił się na interpretowaniu ruchu biologicznego (biological motion) i zastosował metodę ruchu punktów świetlnych.

Metoda ruchu punktów wykorzystana w badaniu schizofrenii

W metodzie tej wykorzystuje się fakt, że o intencjach danej postaci wnioskować można już z ruchu kilku kropek, które tę postać wyobrażają. Jeśli zastąpimy kropkami najważniejsze punkty ciała człowieka (głowę, dłonie, stopy, kolana, łokcie oraz kilka dodatkowych punktów na kończynach i tułowiu) to patrząc na nie będziemy wiedzieli, że przedstawiają poruszającego się człowieka i będziemy w stanie rozpoznać jaką czynność wykonuje. W badaniach Okruszka za pomocą punktów przedstawiano dwie postaci, które albo wchodziły ze sobą w interakcję albo też wykonywały różne działania oddzielnie. Osoby badane czyli pacjenci dotknięci schizofrenią paranoidalną oraz osoby zdrowe stanowiące grupę kontrolną miały za zadanie rozpoznać czy prezentowana im para postaci wchodzi ze sobą w interakcję oraz rozpoznać na czym ewentualnie ta interakcja polega.

Wyniki badań

Okazało się, że pacjenci częściej niż osoby zdrowe mają problem zarówno z określeniem czy para postaci się ze sobą komunikuje jak i z wyborem jednej z kilku podanych interpretacji ich interakcji. Problem pacjentów polegał głównie na tym, że często doszukiwali się interakcji tam, gdzie jej nie było – przykładowo jeśli film przedstawia dwie postaci, z których jedna robi przysiady a druga stoi to pacjent ze schizofrenią będzie skłonny zobaczyć interakcję między tymi osobami i przypuścić że np. osoba stojąca instruuje drugą jak powinna wykonywać przysiady, podczas gdy osoby zdrowe nie dostrzegą między postaciami żadnej komunikacji. Badacze tłumaczą ten wynik występowaniem u pacjentów ze schizofrenią nadmiernego przypisywania postaciom rozbudowanych motywów (overmentalizing).

Autor: Justyna Sarzyńska – psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *